czwartek, 26 września 2013

IBUK W BIBLIOTECE

Informujemy, że od 1 września 2013 roku Miejska Biblioteka Publiczna zakupiła na platformie libra.ibuk.pl dostęp do 355 książek plus 90 pozycji bezpłatnych od wydawnictwa PWN. Z tych pozycji może korzystać każdy zainteresowany w czytelni w bibliotece, bądź zdalnie po uzyskaniu kodu dostępu od bibliotekarza.
plakat a3
Jak korzystać z IBUK LIBRA?
Utwórz swoje osobiste konto myIbuk:
Poprzez myIbuk możesz korzystać z zaawansowanych funkcji pracy z książką:
  • wyszukiwanie wewnątrztekstowe
  • dodawanie zakładek
  • zaznaczanie fragmentów tekstu
  • wprowadzanie własnych notatek
  • tagowanie fragmentów
  • eksport notatek - prześlij / udostępnij notatkę / zakładkę
  • tryb optymalny / zgodny

Znajdź książkę przy pomocy naszej wyszukiwarki, wprowadzając odpowiednie filtry, a następnie kliknij w ikonę książki (czytaj).
Jeżeli książka jest niedostępna, znaczy to, że nie została wykupiona przez Twoją instytucję. Możesz zasugerować zakup tej pozycji, zgłaszając zapotrzebowanie. W tym celu kliknij w "plusik" (zgłoś zapotrzebowanie) przy interesującej Cię pozycji.


Najczęściej zadawane pytania
1.Czy do korzystania z IBUK LIBRA potrzebuję połączenia z internetem?
Tak, połączenie z internetem jest niezbędnym warunkiem korzystania z oferty.
2.Czy jest możliwy domowy dostęp do IBUK LIBRA?
Tak, książki wykupione przez instytucję można czytać również z komputera domowego po zalogowaniu się do sieci lub - jeśli w instytucji nie ma takich możliwości    technicznych - po otrzymaniu specjalnego PIN-u i powiązaniu swojego konta indywidualnego na ibuk.pl z instytucją.
3.Czy z IBUK LIBRA można korzystać na urządzeniach mobilnych?
Tak, IBUK LIBRA jest przystosowany do działania także na urządzeniach mobilnych o przekątnej ekranu min. 5".
Sposób korzystania z IBUK LIBRA na urządzeniach mobilnych jest uzależniony od metody autoryzacji do sieci obowiązującej w instytucji:
- dla instytucji korzystających z weryfikacji użytkownika poprzez proxy, vpn, HAN itp. należy zalogować się do sieci drogą właściwą dla instytucji (logowanie do zasobów zdalnych), a następnie wejść na http://libra.ibuk.pl;
- dla instytucji korzystających z kodów PIN (dawniej kont zdalnych) należy wpisać adres http://reader.ibuk.pl w oknie przeglądarki lub pobrać aplikację z Google Chrome Web Store. Na urządzeniach Apple zalecamy także dodanie aplikacji do ekranu początkowego.
4.Czy lista tytułów jest zamknięta? Czy będą pojawiać się nowe pozycje?
Lista tytułów w IBUK LIBRA nie jest zamknięta i będzie systematycznie rozbudowywana, natomiast pojawienie się nowych książek w bezpłatnym dostępie zależy od opcji wykupionej przez instytucję. Niezależnie od tego, zawsze możesz zgłosić instytucji potrzebę zakupu dostępu do danej książki.

Wymagania systemowo-sprzętowe
Zastosowana w IBUK LIBRA aplikacja do czytania książek działa w oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania.
Przeglądarka internetowa musi wspierać standard HTML5. Zalecamy używanie aktualnej wersji Mozilla Firefox, Google Chrome lub Safari. Nowe środowisko IBUK LIBRA działa w przeglądarce Internet Explorer od wersji 10. Starsze wersje IE nie zapewniają wsparcia standardu HTML5 oraz zawierają poważne luki w bezpieczeństwie.
Do prawidłowego działania aplikacji niezbędne jest stabilne połączenie z siecią Internet o przepustowości min. 512kb/s (zalecamy 2Mbps). Należy zezwolić na wykorzystywanie plików cookie oraz JavaScript. Aplikacja komunikuje się przy użyciu protokołu HTTP (port 80) oraz HTTPS (443).
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz